Trasa fioletowa

przepraszamy – strona w trakcie aktualizacji, ostatnia wersja: 11 lipca 2017 r. godz.: 12:22


Rys. 1.Meandry Giełczewki” – trasa fioletowa; opracowanie: Łukasz Surma, na podstawie [1]

Trasa przebiega skrajem najcenniejszego przyrodniczo zakątków Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego. To wyjątkowo malownicze tereny. Podróż rozpoczynamy od przystanku przy tablicy informacyjnej „Rezerwat Chmiel”, kierując się w stronę Krzczonowa. Droga wiedzie wśród dębów, grabów, sosen, lip i buków, a w runie leśnym jest wiele gatunków roślin chronionych m.in. kopytnik zwyczajny i wawrzynek wilczełyko.


Rys. 2. Rezerwat przyrody „Chmiel, fot. Krzysztof Wojciechowski

Po ok. 1 km mijamy rezerwat „Olszanka”. Ochronie podlega w nim drzewostan dębowy z bogatym podszytem i runem.  Część okazów dębu szypułkowego posiada imponujące rozmiary. Jadąc w kierunku wsi Olszanka mijamy po prawej stronie Wioskę Indiańską TOPAI.


Rys. 3. Pola w okolicach Olszanki, fot. Łukasz Surma


Rys. 4. Wioska indiańska, fot. Krzysztof Wojciechowski

Niedługo, po lewej stronie szosy do Krzczonowa mijamy cmentarz żołnierzy rosyjskich i austriackich z czasów I wojny światowej. Ich ciała są pochowane w usypanych na wzgórzu kurhanach.

png
rysunek chwilowo niedostępny

Ich osobliwością i niejako atrakcją turystyczną jest fakt, iż rzut poziomy każdego z nich ma kształt koła, prostokąta i krzyża. Kurhany prawdopodobnie zostały usypane w X wieku.


Rys. 5. Centrum Krzczonowa, fot. Łukasz Surma

Na rondzie w centrum Krzczonowa kierujemy się na Żuków. Tuż obok ronda znajduje się zabytkowy kościół parafialny z 1633 r. z osobno stojącą dzwonnicą. Obydwa obiekty otoczone są murem z lubelskiego wapienia. Naprzeciwko kościoła znajduje się drewniana zabytkowa kapliczka św. Jana Nepomucena.


Rys. 6. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, fot. Bogusław Okupny

Następnie jadąc ul. Leśną (po lewej stronie mijamy ul. Lipniak, a tuż za nią pomnik przyrody – głaz narzutowy w tzw. „Sołtysach”) skręcamy w prawo za młynem i jadąc drogą asfaltową dojeżdżamy do rezerwatu leśno-stepowego „Las Królewski”.

png
Rys. 7. rysunek chwilowo niedostępny

Są tu stanowiska cieczynianki wiosennej, roślinności kserotermicznej i leśne źródła. Dalej droga wije się pod górę przez lasy, otaczające Walentynów. Prawdopodobnie to chyba najpiękniej położona wieś w całym Krzczonowskim Parku Krajobrazowym.

png
Rys. 8. rysunek chwilowo niedostępny

Warto zatrzymać w tej okolicy i wejść na najwyższy w tym miejscu punkt widokowy (286 m n.p.m.). Po obu stronach drogi widoczne są stare, opuszczone chaty i studnie. Dalej, ok. 1 km zjeżdżamy z drogi asfaltowej w prawo, w Chodyłówkę.

png
Rys. 9. rysunek chwilowo niedostępny

Po drodze otwiera się przed nami piękny widok na tutejsze krajobrazy. Krętą drogą docieramy do Bazaru. Tu warto się zatrzymać i zobaczyć podniszczone budynki podworskie z białego kamienia oraz resztki parku, niegdyś na planie geometrycznym.

png
Rys. 10. rysunek chwilowo niedostępny

Warto też przejść przez wąwóz (ok. 200 m) do bogatych źródeł – prowadzi do nich ścieżka. Obok źródeł rosną chronione rośliny: parzydło leśne i pluskwica europejska. W Bazarze (nad rzeką, koło mostu) znajduje się figurka św. Jana Nepomucena.

png
Rys. 11. rysunek chwilowo niedostępny

Źródło:
[1] Krzczonowski Gościniec, Nr 1/2006 r., str. 29-31